Windows 11

Windows 11 - moje przemyślenia

Microsoft i produkt Windows 11 🧐
 
Gigant z Redmond najpierw pogroził palcem 🤞 użytkownikom „starszych” komputerów, że nie będą mogli zainstalować najnowszego systemu.
 
Wielu użytkownikom podczas przeprowadzania wstępnej walidacji systemu Windows 11 wyświetlał się komunikat:
 
” Na tym komputerze osobistym nie można uruchomić systemu Windows 11. „
 

🧐 Wraz z kolejnymi kompilacjami systemu Windows 11 – komunikaty były różne.

– procesor i5-6400 = moim zdaniem nie jest to „stary” procesor. Widziałem komunikaty, w których procesor i7 ( nie pamiętam, której generacji ) był według MS „starym” procesorem
 
– „moduł TPM musi być włączony” oraz ” ten komputer musi obsługiwać bezpieczny rozruch” = moim zdaniem to użytkownik wybiera co ma być włączone a co nie. 🧐 Na twórcy spoczywa zadanie stworzenia wszechstronnej uniwersalności kompilacji systemu dopasowanej do różnych rozwiązań technologicznych producentów: procesorów, płyt głównych, chipsetów, itp. itd.

Microsoft przemyślał i zmienił swoje dalsze postępowania dotyczące Windows 11

Siedziba Microsoft w Polsce

 

Microsoft Sp. z o.o. w Warszawie

Al. Jerozolimskie 195A
02-222 Warszawa
Telefon: (22) 594 10 00*
Fax: (22) 594 1002
www.microsoft.com/poland/

W przedwstępie w najnowszej kompilacji systemu Windows 11 podczas walidacji użytkownik otrzymuje w podsumowaniu komunikat, czy Jego sprzęt spełnia, tudzież nie spełnia wymogów według założeń Giganta z Redmond, jednak nie blokuje to możliwości instalacji systemu nawet na procesorach Core 2 Duo.
 
🤞🤓 Oczywiście jest pewien haczyk – MS w jednej z wielu wypowiedzi podkreślił, że:
 
 Użytkownicy, którzy podczas walidacji systemu Windows 11 otrzymają komunikat = ” Na tym komputerze osobistym nie można uruchomić systemu Windows 11. „, instalują system na WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ( tym samym nie mają żadnego prawa do roszczeń ), a także na takich jednostkach centralnych nie będą otrzymywali wsparcia w postaci aktualizacji Windows Update.

🤔🤓 Z wielu źródeł wiem, że użytkownicy, którzy zainstalowali system Windows 11 na urządzeniach nierekomendowanych przez MS otrzymali taką samą aktualizację w postaci zbiorczego service pack Windows 11 21H2 (RTM).

🧐🤓 By Dobry Informatyk był tym w miarę sprawiedliwym... 🤔

1. 🕵️‍♀️ Opinia Publiczna często nie zna się na pojęciach informatycznych, dlatego najpierw wyjaśnienie:
 
🔎 Czym jest moduł TPM, jak wygląda i jaką funkcję spełnia:

Czym jest moduł TPM ?

TPM (Trusted Platform Module) to technologia umożliwiająca korzystanie ze wszystkich zaawansowanych funkcji zabezpieczeń (w przypadku systemów Windows jest to np. szyfrowanie dysków funkcją BitLocker). W przypadku nowszych komputerów z systemem Windows 10 i Windows 11 wykorzystywana jest jego ulepszona wersja TPM 2.0.
 

Jak działa TPM? Pomysłodawcy zastosowali szyfrowanie TPM – komputer z takim modułem tworzy specjalne klucze szyfrowania, które mogą zostać odszyfrowane tylko za pomocą tego samego modułu TPM. Główny klucz szyfrowy przechowywany jest w mikroukładzie, co zapewnia lepszą ochronę przed atakami, niż w przypadku przechowywania go bezpośrednio na dysku twardym.

 

( źródło )

Jak wygląda moduł TPM ?

Starsze płyty główne posiadały gniazdo do zainstalowania modułu

Nowsze konstrukcje mają już w sobie wszczepiony moduł

TPM - jakie alternatywy ?

Dlaczego wyłączone moduły TPM TrueCrypt

Oczywiście moduł TPM nie jest jedyną możliwą do zastosowania opcją szyfrowania dysku. FAQ TrueCrypt – teraz usunięty – używany do podkreślenia, dlaczego TrueCrypt nie używał i nigdy nie używał TPM. Uderzyła rozwiązania oparte na TPM jako zapewniające fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście strona TrueCrypt oznajmia, że TrueCrypt sam jest podatny na ataki i zaleca użycie funkcji BitLocker – która używa modułów TPM – zamiast tego. To trochę zamieszanie w krainie TrueCrypt.

Zainteresowanych odsyłam do linku poniżej:

https://pl.if-koubou.com/articles/how-to/what-is-a-tpm-and-why-does-windows-need-one-for-disk-encryption.html

🔎 Co oznacza pojęcie: "Bezpieczny rozruch" - " Secure boot" ?

 
Secure Boot to jeden z mechanizmów UEFI, dzięki któremu podczas rozruchu komputera (operacja boot) uruchamiane są tylko zaufane programy, opatrzone cyfrowym podpisem. Mechanizm ten został zaprojektowany z myślą o tym, aby do komputera podczas operacji rozruchu nie przedostało się złośliwe oprogramowanie, takie jak bootkit.
 
🕵️‍♀️ Ten moduł został dawno temu rozszyfrowany.
 

2. 🕵️‍♀️ Z TPM i Secure boot – zgadzam się, że podczas walidacji systemu Windows 11 powinno się takie powiadomienie użytkownikowi pojawić, pod warunkiem, że taki komunikat ma na celu UŚWIADOMIENIE. Powinien się także pojawić pod każdym komunikatem link, po którego kliknięciu otwiera się strona zawierająca: min. szczegółowy opis techniczny danego pojęcia informatycznego, ale także opis zrozumiały dla „przeciętnego kowalskiego”.

3. 🕵️‍♀️ Walidacja obsługiwanych procesorów przez Windows 11 = moim zdaniem taka sytuacja wogule nie powinna mieć miejsca.
 
Windows 7 – można zainstalować na nowoczesnych procesorach. 🧐 OCZYWIŚCIE Win 7 nie będzie obsługiwało wszystkich rdzeni.
 
🤓 Technika „leci” ogromnie do przodu a wraz z nią powstaje nadmiar urządzeń produkowanych w ciągu każdego dnia.
 
Microsoft jako producent systemów nie powinien mieszać się i dogadywać z twórcami podzespołów IT. Nie powinien w żaden sposób manipulować ludźmi, po przez min. komunikaty zgodności przeprowadzonej przez użytkownika walidacji Windows 11, w których to Win 11 „obsługuje” ten procesor a tego nie.
 
Zgodnie z tym sytuacja nie musi dotyczyć tylko procesorów – mogą to być karty graficzne, dyski twarde…
 
🕵️‍♀️ Moim zdaniem jest to nie zdrowa polityka.
 
🤓 Podobna sytuacja miała miejsce z systemem Windows 10 S i laptopami, którzy użytkownicy zakupili. 🔎 Podobna – ponieważ w tym przypadku sytuacja dotyczyła oprogramowania.
 
„Kupując sprzęt z Windows 10 S trzeba zapomnieć o klasycznych programach desktopowych, takich jak CCleaner, OpenOffice, GIMP czy Google Chrome. Oczywiście plik instalacyjny można bez problemu pobrać z internetu, jednak jego uruchomienie nie będzie możliwe. „
 
4. 🕵️‍♀️ Każda „wersja” systemu Windows 11 wprowadza zmiany min. w umowie:
– licencyjnej
– dystrybucyjnej
– warunków gwarancji
– warunków ewentualnych roszczeń
– polityki prywatności

PODSUMOWANIE

  • 🕵️‍♀️ Microsoft chce zachować kod źródłowy zamknięty, a dziś to nie jest łatwe zadanie. ‼️‼️‼️ Chce także w jakiś sposób chronić swoich użytkowników po przez wymóg zastosowania platform min: TPM i Secure Boot.
  • 🕵️‍♀️ Dzięki opinii publicznej twórcy MS wiele przemyśleli.
 
Dzięki opinii publicznej istnieje możliwość zainstalowania Windows 11 na „starszych” i zupełnie nie wspieranych sprzętach według Giganta z Redmond.
  • 🕵️‍♀️ Punkt trzeci nawiązuje do punktu wyżej, a w zasadzie na pojęciu = co według MS oznacza pojęcie: ” Sprzęt nieobsługiwany ” oraz na wprowadzeniu w życie ostatecznej umowy dystrybucyjnej.
 
W umowie tej musi być zawarte wiele czynników – a to nie jest proste ‼️ Min.:
 
– od jakiego segmentu sprzętu oraz technologii system jest wspierany przez MS, a od którego użytkownik instaluje go na własną odpowiedzialność
 
🔎 Inaczej ma się umowa np. Linux oparta na :
 
 
🔎 A Microsoft
 
  • 🕵️‍♀️ Na przestrzeni lat nie spotkałem się ze zjawiskiem, w którym użytkownik przeczytał by: ” Postanowienia licencyjne” Microsoft.
 
„Przeciętny użytkownik” instaluje nowy system MS i ma to działać…. ‼️
……………………………………..
 
🧐 Zawsze użytkownik ma alternatywę. ZAWSZE JEST WYBÓR 🤓

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.