Lenovo IdeaPad P580

Lenovo IdeaPad P580

Sprzęt trafił do mnie na coroczne czyszczenie / konserwacje wraz z wymianą past termicznych, które były już na wykończeniu. Przez rok spełniały swoją funkcję odprowadzania temperatury z procesora do radiatora. Wyjątkowo ciepłe lato także zrobiło swoje.
 
Pierwszy raz naprawiałem tego laptopa dwa lata temu. Wtedy najpierw Użytkownik przyniósł swojego laptopa marki Dell na diagnozę, ponieważ z dnia na dzień przestał pracować. Po przeprowadzonej diagnozie okazało się, że spaliła się karta graficzna. Na pytanie kiedy ostatnio był czyszczony laptop Użytkownik odpowiedział, że nigdy.
 
Użytkownik zdziwiony zapytał: „A to trzeba czyścić laptopa?”.
 
Zdziwienie i takie pytanie widzę oraz słyszę dość często. Ludzie nie maja świadomości, ponieważ praktycznie nigdzie nie są o tym poinformowani.
Oczywiście co do Dell pokazałem Użytkownikowi zdjęcia w jakim stanie był laptop.
 
Obecnego laptopa marki Lenovo Użytkownik dostał od córki. W laptopie zamontowany jest procesor i3 drugiej generacji a także karta graficzna Nvidia z 2GB pamięci RAM. Laptop otrzymał nowy dysk SSD a także system Zeus. Był duży problem z zawiasami matrycy. Kołki montażowe wyrwane. Tak zwana pięta achillesowa laptopów serii IdeaPad. W porozumieniu z Użytkownikiem, zamiast kupować nową dolną obudowę postanowiłem zawiasy przytwierdzić na stałe do dolnej obudowy. W razie awarii matrycy oczywiście można w łatwy sposób odkleić mocowania zawiasów i matrycę wymienić. Oczyściłem oraz wyregulowałem same zawiasy.
 
Sprzęt zadbany jak widać działa do dziś.
 
Dodatkowo dzisiaj zająłem się siecią WiFi w domu Użytkownika. Poprzedni router uszkodził się. Użytkownik kupił nowy, jednak sprzęt pracował na domyślnych ustawieniach. Podczas przeprowadzonego badania mój skaner wykrył około dwadzieścia sieci Wifi z czego aż dziewięć pracowało na tym samym paśmie / kanale. Powodowało to kolizję transmisji danych. Wysokie opóźnienia, problem z dostępem do Internetu został rozwiązany. Dodatkowo zabezpieczyłem urządzenie przed nieautoryzowanymi próbami dostępu osób niepożądanych.
 
Wszystko działa, Użytkownik zadowolony.
Dobry Informatyk